Vyhledávání zájezdu
Kyrgyzstán – treking velehorami Ťan-Šanu - Kyrgyzstán

Kyrgyzstán – treking velehorami Ťan-Šanu

Kyrgyzstán

, ProgramKyrgyzstán – treking velehorami Ťan-Šanu

Počet termínů:

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava:

Bez stravy

Doprava:

letecky -

Počasí:Popis zájezdu

Kyrgyzstán je země hor, unikátních jezer a příjemných obyvatel, kteří se dodnes velkou měrou živí polokočovným pastevectvím. Průměrná nadmořská výška Kyrgyzstánu je více než 3000 m a žádná země světa nemá dále k moři. To zde však nahrazuje obrovské bezodtoké a mírně slané jezero Issyk-kul s hladinou v nadmořské výšce 1608 m s hloubkou až 700 m. Jezero je ze severu i z jihu lemováno horskými masivy, které přináležejí k rozlehlému pohoří Ťan-šan, zasahujícímu do Kyrgyzstánu, Kazachstánu i Číny. Na jejich pomezí v nejvýchodnějším cípu Kyrgyzstánu leží těžce dostupné srdce Ťan-šanu, rozsáhlá ledovcová oblast se dvěma sedmitisícovými vrcholy – efektní pyramidou Chan Tengri (7010 m) a mohutně podsaditým Džengiš Čokusu = Pik Pobědy (7439 m). Milovníkům nedotčené horské přírody otevírá Kyrgyzstán opravdu mimořádně širokou náruč.

Tento zájezd je určen zdatnějším trekařům. V úvodní části zájezdu se vydáme na dva dny jižně od jezera Issyk-kul do nejkrásnější části malebného pohoří Terskej Alatau, které je jednou z nejzelenějších oblastí jinak převážně stepního Kyrgyzstánu. Hlavním cílem zde bude unikátní vysokohorské jezero Ala-köl ve výšce 3500 m a přilehlý vrchol s úchvatnými výhledy na ledovcový hlavní hřeben s pětitisícovými vrcholy. Túrami nalehko se zde připravíme a zaklimatizujeme na treking v centrálním Ťan-šanu, v nejodlehlejší východní výspě země, kam pronikne jen minimum turistů a kde se horské stepi zvedají do mohutných ledovcových hřbetů završených dvěma kyrgyzskými sedmitisícovkami. Už samotný přejezd tam a zpět terénním autem je vzrušujícím expedičním zážitkem – a což teprve úžasné výhledy z dosažených vrcholů! Nejprve vystoupíme během dvou dnů z předsunutého tábora postupně do sedla a druhý den na vrchol Ašutor, který leží na hranicích s Kazachstánem a je jedním z nejlepších vyhlídkových bodů na celou oblast a do všech tří zemí. Pak absolvujeme šestidenní treking přes sedlo Tjuz a přilehlý vrchol, kde se nám naskytne druhá příležitost skvělých panoramatických výhledů, následně sestoupíme do doliny Inylček, přejdeme čelo druhého nejdelšího ledovcového splazu světa (67 km délky) a po druhém břehu divoké řeky sestoupíme do míst, kde nás vyzvedne auto. Na závěr si oddechneme u jezera Issyk-kul a prohlédneme si hlavní město Biškek.


Náročnost:

Hlavní treking rozhodně hodnotíme jako náročný, což ovšem nespočívá ve velkých dávkách převýšení a kilometrů, ale ve výrazné odlehlosti oblasti, proměnlivé obtížnosti průchodu některými úseky a také kvůli závěrečnému brodu ledovcové říčky. Jediné větší převýšení natěžko je výstup na sedlo Tjuz s převýšením 650 m a následný sestup o 1100 m. Ledovec se překonává bez ledovcového vybavení, protože je pokrytý kamennou sutí. Z túr nalehko je fyzicky nejnáročnější ta druhá v Terskej Alatau s převýšeném až 1400 m, výstup na Ašutor má převýšení necelých 900 m a místy je mírně exponovaný, druhá čtyřtisícovka je jen odbočka +250 m ze sedla Tjuz a závěrečná túra k jezeru má převýšení až 900 m.


Klima:

Horské proměnlivé počasí s možností slunce, deště i sněžení, vzhledem k táboření ve výškách 2500–3700 m lze očekávat chladné noci (0 až -5 °C).

Program

1.–2. den:

Letecky Praha – Biškek, přejezd severní trasou kolem Issyk-kulu do podhorského městečka Karakol.3.–5. den:

Pohoří Terskej Alatau – přesun terénním autem do doliny Karakol (2500 m) a zahřívací túra výše dolinou s výhledem na nejvyšší karakolský štít; druhý den následuje celodenní túra nalehko k jezeruAla-köl (3520 m) a případně i na vyhlídkový vrchol nad jezerem (3900 m) s kruhovým výhledem na kompletní hlavní hřeben s řadou pětitisícových vrcholů; třetí den je rezervní a relaxační, opět terénním autem sjedeme dolů a prohlédneme si Karakol (tržiště, pravoslavný kostel, unikátní „čínská“ mešita, koupání v nedalekém Issyk-kulu).6. den:

Přejezd terénním autem přes sedlo Turuk (3480 m) k hornímu toku řeky Sarydžaz (3250 m).7.–8. den:

Výstup do předsunutého tábora a dále nalehko na hraniční sedlo Ašutor (3933 m); druhý den výstup na vrchol Ašutor (4428 m), sestup do tábora a dále k autu. Auto zde čeká, takže si v něm odložíme depozit a proviant na následující dny, přejezd do Ečkilitaše.9.–13. den:

Treking centrálním Ťan-šanem – ze stepí kolem divoké řeky Sarydžaz přes sedlo Tjuz (4001 m) s bočním vrcholem (4240 m) do hlubokého údolí řeky Inylček (2800 m), zde přechod mohutného čelaledovce a pokračování po proudu řeky až do lovecké základny At Džajloo.14. den:

Túra nalehko z At Džajloo k horskému jezeru v krásném bočním údolí nebo rezervní den pro předchozí treking.15. den:

Přejezd terénním autem do Karakolu přes sedlo Čonašu (3822 m).16.–17. den:

Přejezd do Biškeku podél jižního pobřeží jezera Issyk-kul s procházkou v úžasně barevném kaňonu Skazka a s koupáním na nejkrásnějších plážích Issyk-kulu; druhý den prohlídka hlavního města Biškek.18. den:

Letecky zpět do Prahy.

GPS souřadnice nejsou dostupné.

Žádné recenze pro tento hotel.